THE ROMAINE S. MEYERS AWARD
Section Award presented for service to the Society or Section.

1968 Al More                                            1992 Janet Lennox Moyer
1969 Grant N. Radford                              1993 Naomi Johnson Miller
1973 Fred J. Bertolone                              1994 Samuel Berman
1979 Scott Beamer                                    1995 John Hill
1983 Dan M. Finch                                     1996 Sonia Danielsson
1984 Dan Dibble                                        1997 Nancy McCoy
1985 Silverman & Light                              1998 David Komonosky
1986 Marlene Lee                                      2000 Ray Holstead
1987 Rudy Verderber                                 2001 Kenneth M. Bowen
1990 Don W. Vreeland                              2003 Thomas M. Tolen
1991 Walter Goepp                                   2004 Michael Barrere
2004 Michael J. Voightlander                    2013 Rita Koltai

THE SOL COHN AWARD
Section Award presented for service to the lighting field. The Sol Cohn Award was created by the Golden Gate Section to honor Sol Cohn, a long time member of the Section and president of the section in 1950 and 1951.  Sol was the Specification Manager and an officer of California Electric Supply. He was a major influence on lighting work in Bay area.  This award has come to be associated with service to the lighting field or design and was first presented in 1979.

1979 Walter Bayha                                    1992 Linda Esselstein                                   2016 Charles Knuffke
1981 James L. Dellos                                  1993 Richard J. Peters                                  2016 Rick Miller
1982 Mel Cammisa                                     1994 S. Leonard Auerbach
1983 Paul Schmidt                                     1995 Simonson & Simonson
1985 Fran Kellogg Smith                            1998 Stephen Selkowitz
1986 Kenneth Fairbanks                            1999 Francis Rubenstein
1987 Elwyn Gee                                          2000 Peter Y. Ngai
1988 James E. Jewell                                  2002 John C. Epperson
1989 Jack D. Todd                                       2004 Phil Hall
1990 Merrill Humber                                    2005 Michael Souter
1991 Stanley O. Blois                                   2013 Patricia Glasow

THE PIONEER AWARD
Section Award honoring those who pioneered Bay Area lighting businesses.  The second date is the year the business began.

1990 Harold H. Shaper, Shaper Lighting – 1952
1991 Samuel B. Herst, Peerless Lighting Corporation – 1935
1992 Charles J. Holzmueller, Holzmueller Corporation – 1902
1993 Preston A. Jones & Wallace Runswick, Prescolite – 1946
1994 William J. Boyd, Boyd Lighting Company – 1921
1995 Bergens, Givens, Kelley; Wellmade Metal Products – 1956
1996 Alfred J. Casella, Casella Lighting – 1920
1997 Joseph Guglielmo, Phoenix Day – 1850
1999 Leonard R. Foss, Foss Lampshade Studios – 1919
2001 Jon Clendenin, Nova Industries – 1952
2002 Reed Gardner, Gardco Lighting – 1968
2007 Jim Prior, Translite Sonoma -

2013 Terry Clark, Finelite

SECTION SERVICE AWARD
Society Award presented by Section in recognition of outstanding service to the Section
principally of a non-technical nature over a number of years.

2003 Andrew Lipsett
2004 Michael J. Voigtlander
2005 Ray Anderson

2013 Scott Freer
2017 Sabra Zacharias

SECTION MERITORIOUS SERVICE AWARD
A Society Award presented by the Section in recognition of outstanding service to the Society
for furthering the purposes for which the Society was founded, for a minimum of 15 years.

2005 Lawrence M. Ayers
2008 Ray Holstead
2008 Richard Miller

2013 Leslie Davis